vol-mal.com.pl +48 502 167 202 +48 34 361 00 42

Jesteś tutaj:

>

Ciężkostrawne produkty

Dbanie o swoje zdrowie i właściwe odżywianie obejmuje wiele kategorii naszego życia. Dlatego tak wiele uwagi poświęcamy zdrowemu stylowi życia. Ale jak to wszystko sensownie poukładać, żebym zadowolona była JA oraz mój UKŁAD POKARMOWY?

ból brzuchaGłówną przyczyną dolegliwości związanych z układem pokarmowym jest właśnie wadliwe odżywianie. Ciężkostrawne produkty to te, których należy unikać, ale za to najchętniej się po nie sięga, jak zresztą po wszystko, co zakazane : ) Brak czasu i niedostateczna wiedza są także przyczynami pojawiających się nieprawidłowości. Czasem bez zastanowienia zjadamy to, co akurat mamy pod ręką, oraz produkty spożywcze, które najszybciej można zjeść, bez zbędnego dodatkowego przygotowania.
Najbardziej broni się przed nimi żołądek, który nasze zachcianki musi później odpokutować. Po zbyt ciężkim posiłku cały organizm jest ociężały, może boleć żołądek, oraz wszystko co wokół niego. Zgaga, bóle brzucha, wzdęcia, nudności, odbijania, wszystkie te objawy są wynikiem niestrawności. Jednak każdy człowiek inaczej reaguje na określone produkty i inaczej je trawi, dlatego to, co szkodzi jednemu, drugiemu może nie zrobić żadnej krzywdy, nie odczuwając skutków ubocznych.
Problem z żywnością polega na tym, że podział na produkty ciężkie i lekkie zależny jest przede wszystkim od indywidualnych upodobań i przyzwyczajeń żołądka. Mimo iż rośliny strączkowe uważane są za zdrowe, spożycie ich przez niektóre osoby może zakończyć się problematycznie. Łatwo to poznać po bólu żołądka i poczuciu ociężałości. Są też tacy, którzy dobrze reagują nawet na najbardziej ciężkostrawne produkty.
Które produkty można określić jako ciężkostrawne? Jak z nich nie rezygnować, a jednocześnie nie obciążać żołądka i reszty?
Warto zmienić swoje nawyki żywieniowe, a szczególnie unikać przejadania się. Zmiana menu poprawi nam samopoczucie, wpłynie na lepszy wygląd i co najważniejsze unikniemy problemów ze zdrowiem. Warto wprowadzić zmiany w kuchni i zastosować się do diety lekkostrawnej. Zmienić także techniki przyrządzania posiłków, smażenie zastąpić gotowaniem w wodzie i na parze, duszeniem.
Objawy niestrawności
ból brzucha (1)Niestrawność to inaczej zaburzenia trawienia wynikiem, czego jest niewłaściwe przetworzenia pokarmu przez żołądek. Przyczyną takiego stanu mogą być nieprawidłowości w funkcjonowaniu narządów trawiennych, wydzielenia zbyt małych ilości enzymów trawiennych. Również złe nawyki żywieniowe. Do niekorzystnych objawów zaliczamy:
wzdęcia, bóle brzucha, uczucie pełności w żołądku, nudności, odbijanie, zgagę, zaparcia, biegunki, uczucie ogólnego dyskomfortu
Produkty ciężkostrawne to te, które które zawierają dużo tłuszczy i cukrów, co przekłada się także na ilość kalorii. Niektórzy dodają, że nie tyle same produkty, co pewne połączenia składników są wyzwaniem dla żołądka.

Przedstawię Wam listę produktów ciężkostrawnych, takich które chyba każdy z nas od czasu do czasu sobie serwuje… warto mieć taką wiedzę, a być może spróbujesz je ograniczyć?

1. Kotlet schabowy
Kotlet schabowy to mięso wieprzowe, które ma dużo tłuszczu ukrytego. Gdy dodatkowo obtoczymy je w panierce i usmażymy na tłuszczu, staje się wyjątkowo ciężkostrawnym daniem. Podobnie jak każde tłuste mięso smażone na głębokim tłuszczu, szczególnie panierowane. Bułka tarta użyta do panierki działa jak gąbka – nasiąka tłuszczem, zamieniając się w energetyczną bombę. By zmniejszyć siłę jej rażenia, zmodyfikuj panierkę. Zamiast bułki tartej użyj płatków owsianych, a zamiast smażenia na tłuszczu – grilluj. Twój żołądek to doceni.
2. Nuggetsy z kurczaka
Kurczak sam w sobie nie jest ciężkostrawny. Ale obtoczony w cieście i smażony w głębokim tłuszczu staje się prawdziwym wyzwaniem dla przewodu pokarmowego. Co możesz zrobić? Zamiast smażyć w tłuszczu, wybierz pieczenie. Na pewno wyjdzie ci to na zdrowie.
3. Bigos
W tradycyjnym bigosie znajdziesz tłuste mięso i wędliny oraz zasmażki. Poza tym bazę dania stanowi wzdymająca kapusta, która dodatkowo obciąża układ pokarmowy. Co możesz zrobić? Bigos przygotuj z dodatkiem chudego mięsa, omiń zasmażki, a żeby kapusta straciła swoją zgubną moc, użyj przypraw działających odgazowująco, takich jak majeranek, kminek czy liście laurowe.
4. Owoce morza
Zawierają w sobie toksyny, których ludzkie ciało nie jest w stania przetrawić i z wielka trudnością pozbywa się ich.
5. Bita śmietana
I oczywiście wszystkie dania ją zawierające, np. torty. Ubija się śmietanę o wysokiej zawartości tłuszczu, co najmniej 30%. Tak tłusty deser może doprowadzić do niestrawności.
6. Chipsy
Kolejny produkt, który miejsce na naszej liście zawdzięcza obecności tłuszczu. Strawienie go będzie szybsze, jeśli wybierzesz niskotłuszczowe chipsy. Najskuteczniejsze jednak będzie, jeśli zrobisz je własnoręcznie z ziemniaków czy innych warzyw, np. buraków. Pamiętaj jednak, by zamiast frytownicy użyć piekarnika.
7. Sery
Zwłaszcza sery dojrzewające, topione, typu feta i fromage. Są wyjątkowo tłuste i długo zalegają w żołądku, a jedzone w nadmiarze mogą prowadzić do niestrawności.
8. Fasolka po bretońsku
A także inne dania z suchych strączkowych, np. grochówka. Po pierwsze, podobnie jak bigos, mogą zawierać tłuste mięso lub tłuste wędliny, jak boczek czy kiełbasa. Po drugie, wykorzystane warzywa suche strączkowe (groch, fasola) mają działanie silnie wzdymające –szczególnie zajadasz się nimi sporadycznie. Przyczyną jest enzym, który jest niezbędny do ich strawienia. Jeżeli rzadko wybierasz dania z fasoli, najprawdopodobniej masz jego niedobory. Aby uniknąć efektu wzdęcia, przed ugotowaniem namocz fasolę w wodzie. Jeśli chcesz zminimalizować niechciane działanie fasoli, w czasie namaczania wymień wodę trzykrotnie.
9. Orzechy
Zawierają dobre tłuszcze, więc są zdrowe, ale przy okazji ciężkostrawne. Jeśli więc po ich zjedzeniu odczuwasz ciężkość na żołądku, zmniejsz ich ilość. Wybieraj naturalne, bez dodatków w postaci panierek i oleju, które wzmogą te dolegliwości.
10. Płatki owsiane
Płatki owsiane to jedne z najzdrowszych płatków zbożowych. Obecny w nich rozpuszczalny błonnik pokarmowy powoduje obniżenie poziomu cholesterolu i cukru we krwi. Jednak odpowiedzialny jest też za „nadgodziny” w pracy żołądka. Tę właściwość płatków owsianych docenią osoby na diecie redukującej masę ciała. Dłuższe zaleganie płatków w żołądku zapewnia dłużej odczuwalną sytość. Czasami więc warto zmusić przewód pokarmowy do dodatkowych roboczogodzin.

Menu

Importer i dystrybutor - sprzedaż hurtowa/detaliczna,
stacjonarna i wysyłkowa

Generalny Przedstawiciel ESSIAC®
From Canada International Inc. w Polsce
"VOL-MAL" s.c.
Centrum Medycyny Naturalnej
42-200 Częstochowa ul. Piotrkowska 29,
godziny pracy: pon. - pt. 9:00 - 18:00

tel

+48 34 361 00 42

kom.

+48 502 167 202

Rozliczenia transakcji kartą płatniczą i e-przelewem
przeprowadzane są za pośrednictwem Przelewy24.pl

Prawa autorskie zastrzeżone VOL-MAL © 2018. Kopiowanie zdjęć oraz innych materiałów bez zgody P.P.H.U. "VOL-MAL" S.C. surowo zabronione.

Scroll Up