vol-mal.com.pl +48 502 167 202 +48 34 361 00 42

Jesteś tutaj:

>

Świąteczne pyszności

Wielkimi krokami zbliża się najwspanialszy chyba dla wszystkich czas w roku – czas świąteczny. Czas, w którym bezkarnie możemy smakować najróżniejszych potraw. A te z kolei mogą być tradycyjne lub bardziej nowoczesne. Poniżej przedstawiamy przepisy na tradycyjne słodkości – piernik oraz makowiec. Odrobina włożonej w przygotowanie pracy, zaowocuje pysznościami, które wyjmiemy z piekarnika.

Piernik z powidłami

 piernikSKŁADNIKI:

200 g masła
1 szklanka brązowego cukru( zmieliłam go )
3 łyżki miodu
6 łyżek powideł śliwkowych
4 łyżeczki przyprawy piernikowej
1 łyżeczka cynamonu
2 łyżki kakao
2 łyżeczki sody oczyszczonej
1 szklanka mleka
2 jajka
350 g mąki pszennej

  Dodatkowo:

czekolada gorzka 150 gram
cukier trzcinowy zmielony pól szklanki
biała czekolada w postaci płaskich kuleczek do dekoracji

 PRZYGOTOWANIE:

Do garnka włożyłam masło rozpuściłam je z cukrem trzcinowym ( cukier trzcinowy zmieliłam ). Dodałam powidła śliwkowe oraz przyprawę do piernika kakao i cynamon . Poczekałam , aż przestygnie i dodałam sodę i jaja rozbełtane , wymieszałam do połączenia składników . Mąkę przesiałam i dodawałam do masy , mieszając cały czas , tak aby nie powstały grudki. Wysmarowałam blaszkę margaryną , obsypałam mąką i wtedy przelałam ciasto piernikowe. Piekłam 50 minut w 180 stopniach. Po ostudzeniu polałam rozpuszczoną czekoladą z cukrem trzcinowym i udekorowałam białą czekoladą w postaci płaskich kuleczek

Makowiec zawijany

makowiecSKŁADNIKI

Ciasto:

3 szklanki mąki pszennej
180ml mleka
150g roztopionego i ostudzonego masła lub margaryny
6 żółtek
45g świeżych drożdży (lub 21g suchych)
6 łyżek cukru
1,5 łyżki oleju
pół łyżeczki soli
1,5 łyżki spirytusu (lub rumu albo wódki)
1 duże opakowanie cukru waniliowego (=16g)

Masa:

6 białek
500g maku
250g cukru
100g rodzynek
50g posiekanych orzechów włoskich
1 łyżka miodu
olejek migdałowy do smaku
szczypta cynamonu
1 łyżka miękkiej margaryny
ewentualnie kandyzowana skórka pomarańczowa

Lukier:

½ szklanki cukru pudru
2 łyżki gorącej wody
trochę maku do dekoracji

PRZYGOTOWANIE:

Mak zalać 500ml wrzącej wody i przykryć, aby napęczniał. Następnie odkryć i pozostawić do wystygnięcia. Mak dwukrotnie zmielić.
Drożdże i cukier rozpuścić w letnim mleku. Pozostawić w ciepłym miejscu do wyrośnięcia na około 15 min.
Do wyrośniętego zaczynu dodać pozostałe składniki, na końcu dodając roztopione masło lub margarynę. Zagnieść ciasto. Przykryć ściereczką i pozostawić do wyrośnięcia.
Do maku dodać pozostałe składniki masy.
Białka ubić na sztywną pianę. Dodać do masy i delikatnie wymieszać.
Ciasto podzielić najlepiej na 3 części. Każdą część rozwałkować na prostokąt o grubości ok. 3mm, nałożyć 1/3 masy, zostawiając ok. 2cm od brzegu i zwinąć z roladę. Końce rolady skleić i podwinąć pod spód. Gotową roladę przełożyć na posmarowany olejem papier do pieczenia i zrolować w formie tuby dwukrotnie, pozostawiając 1cm luzu między ciastem, a papierem (nie więcej). Końce papieru pozostawić otwarte. Makowce przenieść na blachę do pieczenia.
Piec w nagrzanym piekarniku 30- 40 min. w temperaturze 180°C. Pozostawić do ostygnięcia.
Przygotować lukier. Cukier puder rozetrzeć razem z gorącą wodą na gładką masę. Makowce polać lukrem i posypać makiem.

Uwaga: Dłuższy bok rozwałkowanego prostokąta powinien być krótszy niż długość blachy tak, aby makowiec spokojnie zmieścił się w piekarniku, biorąc zapas, że jeszcze na boki urośnie.

Paszteciki drożdżowe z kapustą, grzybami i żurawiną

pasztecikiSKŁADNIKI:

Nadzienie:
kapusta z grzybami z tego przepisu

Ciasto:
3 żółtka (w temperaturze pokojowej)
100 g masła, bardzo miękkiego
35 g świeżych drożdży, polecam takie (lub 8 g instant)
1 łyżka cukru
250 ml dobrze ciepłego (ale nie gorącego) mleka
350 g mąki pszennej, np. tortowej
3/4 łyżeczki soli

Na wierzch:
żółtko + 1 łyżka mleka
do posypania, np. czarnuszka, sezam, kminek, siemię lniane

PRZYGOTOWANIE:

Żółtka i masło wyjąć wcześniej z lodówki. Do miseczki lub kubka włożyć pokruszone drożdże i rozetrzeć je z cukrem. Dodać ciepłe mleko oraz 2 czubate łyżki mąki. Dokładnie wymieszać i odstawić na około 10 – 15 minut pod przykryciem z ściereczki do czasu aż na powierzchni powstanie gruba piana.
W międzyczasie przesiać mąkę do większej miski, dodać sól i wymieszać. Wlać spieniony rozczyn z drożdży i wymieszać drewnianą łyżką lub zmiksować mieszadłem miksera. Dodawać stopniowo żółtka cały czas mieszając lub miksując aż ciasto będzie już gładkie i bez grudek. Wyrabiać je jeszcze przez około 3-5 minut (ręką lub hakiem miksera do ciasta drożdżowego).
Następnie stopniowo dodawać miękkie masło cały czas miksując lub zagniatając ciasto. Wyrabiać przez około 10 minut, do czasu aż ciasto będzie gładkie i elastyczne i nie będzie się kleiło do rąk. Nawet jeśli wyrabiamy ciasto mikserem, dobrze jest w połowie wyrabiania wyjąć ciasto na podsypaną mąką stolnicę i wyrabiać do końca dłońmi. Ciasto włożyć do miski, przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na około 1 godzinę (np. w pobliże grzejnika).
Wyjąć ciasto na stolnicę i powygniatać przez minutę pozbywając się pęcherzy powietrza (ciasto można w tym momencie włożyć z powrotem do miski, przykryć i wstawić do lodówki na noc lub maksymalnie na 24 godziny) lub od razu piec paszteciki.
Podsypać mąkę stolnicę i rozwałkować ciasto na duży prostokąt około 35 x 45 cm. Podzielić go na 4 części (paski o szerokości około 11 cm). Z brzegu paska ułożyć nadzienie i zwinąć długi rulonik z ciasta (zwijamy zaczynając od dłuższego boku prostokąta od strony z nadzieniem), na końcu zlepić ciasto na całej długości łączenia. Powtórzyć z resztą ciasta. Sposób zwijania ciasta można zobaczyć na tym zdjęciu. Można nie wykorzystywać całego nadzienia, jeśli chcemy aby było więcej ciasta.
Dużą blachę z wyposażenia piekarnika posmarować oliwą lub wyłożyć papierem do pieczenia, przenieść w dłoniach roladki i ułożyć je łączeniem do dołu na blaszce, zachowując odstępy. Tępą stroną noża zrobić ukośne paski na krzyż, następnie pokroić nożem (ostrą częścią) na około 4-5 cm kawałki i tak pozostawić ciasto na blaszce. Posmarować żółtkiem dokładnie roztrzepanym widelcem z mlekiem i posypać kminkiem, czarnuszką, sezamem lub siemieniem lnianym. Odstawić na około 1/2 godziny w ciepłe miejsce. W międzyczasie nagrzewać piekarnik do 180 stopni.
Wstawić blaszkę do piekarnika i piec przez około 25 minut do czasu aż się zrumienią. Pokroić dopiero po ostudzeniu. Można odgrzewać na patelni pod przykryciem.

Nadzienie z kapusty i pieczarek: pokrojone na plasterki pieczarki przed dodaniem do kapusty należy podsmażyć, na maśle lub oliwie, na większym ogniu, aby się szybko zrumieniły a nie puściły soku. Takie podsmażone dodajemy do kapusty.

 Barszcz czerwony

barszczSKŁADNIKI:

2 kg buraków, ugotowanych
2,5 litra bulionu jarzynowego lub mięsnego
1 średnia cebula, posiekana i podsmażona na 1 łyżce masła
1 listek laurowy, 3 – 4 ziela angielskie, parę ziarenek czarnego pieprzu
2 łyżki octu balsamicznego

PRZYGOTOWANIE:

Do wrzącego, czystego (przecedzonego) bulionu włożyć ugotowane, obrane i pokrojone na plastry (lub większe kawałki) buraki. Gotować na małym ogniu tylko przez około 10 – 15 minut. Na 5 minut przed końcem gotowania dodać liść laurowy, ziele angielskie, czarny pieprz oraz podsmażoną cebulkę. Odstawić z ognia i zostawić na całą noc lub minimum 6 godzin.
Barszcz doprowadzić prawie do zagotowania (od tego momentu barszczu nie można już całkowicie zagotować, bo zacznie zmieniać kolor na ciemniejszy). Odstawić z ognia, dodać ocet balsamiczny i przecedzić. Doprawić ewentualnie solą i pieprzem (ostrożnie!).

Menu

Importer i dystrybutor - sprzedaż hurtowa/detaliczna,
stacjonarna i wysyłkowa

Generalny Przedstawiciel ESSIAC®
From Canada International Inc. w Polsce
"VOL-MAL" s.c.
Centrum Medycyny Naturalnej
42-200 Częstochowa ul. Piotrkowska 29,
godziny pracy: pon. - pt. 9:00 - 18:00

tel

+48 34 361 00 42

kom.

+48 502 167 202

Rozliczenia transakcji kartą płatniczą i e-przelewem
przeprowadzane są za pośrednictwem Przelewy24.pl

Prawa autorskie zastrzeżone VOL-MAL © 2018. Kopiowanie zdjęć oraz innych materiałów bez zgody P.P.H.U. "VOL-MAL" S.C. surowo zabronione.

Scroll Up