Jesteś tutaj:
Zima w pełni, tak więc trzeba umieć o siebie odpowiednio zadbać. Nie można sobie pozwolić na wychłodzenie organizmu chociażby dlatego, że może to spowodować w niektórych przypadkach nawet bardzo groźne następstwa. Zaczyna się od zwykłych i mało groźnych przeziębień, a kończy się poważnymi infekcjami, nawet z powikłaniami.
Nie możemy sobie pozwolić na to, aby nasz organizm osłabiał się. Powinien być zahartowany i powinien dawać sobie radę z niewielkimi wahaniami temperatur. Jak zatem zadbać o ciepło swojego ciała?
Jak się wzmocnić i ogrzać?
Po pierwsze, najlepiej jest rozgrzewać się od środka. W domach mamy ciepło. W biurze przeważnie też, ale pracujemy w różnych warunkach. Jedni z nas, w pomieszczeniach ogrzewanych, a inni na dworze. Wracamy do domu z zimnego dworu i chcemy jak najszybciej rozgrzać się. Najlepiej wówczas napić się czegoś ciepłego, bo ciepłe napoje dość szybko, ale jednocześnie bardzo równomiernie pozwalają nam rozgrzać się, a co za tym idzie również lepiej poczuć się.
Ważne jest, co pijemy. Nie każdy gorący napój jest dobrym rozwiązaniem. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że nie może to być kawa, która zimna czy też ciepła powoduje obniżenie ciepłoty ciała. Zimą kawa jest znacznie bardziej niebezpieczna niż zwykłe wychłodzenie wynikające z przebywania na dworze. Kawa działa wychładzająco dwukrotnie szybciej. Kawa – przyspiesza krążenie krwi, co właśnie jest przyczyną znacznie szybszej utraty ciepła. I mimo, że w chwili, w której akurat pijemy kawę może zrobić się nam nieco cieplej, to już za chwilę zaczynamy tracić to ciepło.
Inaczej rzecz się ma z herbatą z cytryną, posłodzoną miodem, a nie cukrem. Będzie ona znacznie lepiej rozgrzewać nasz organizm. Gdy jesteśmy już przy herbatach, to najlepsze będą oczywiście wszelkie herbaty malinowe, imbirowe, cynamonowe, goździkowe. Imbir, cynamon, goździk, malina mają, działanie rozgrzewające i doskonale pomogą się zagrzać w zimne i dżdżyste dni.
Innym sposobem na zachowanie komfortu w chłodne dni jest odpowiednie ubranie się, czyli dostosowane się do temperatury panującej na zewnątrz. Dobrym rozwiązaniem jest ubieranie się na tak zwaną cebulę, czyli warstwowo. Najbliżej ciała zakładamy odzież najmilszą, bawełnianą, ciepłą, przylegającą, która równocześnie zezwala ciału oddychać. Takie ubranie się na cebulę, gwarantuje cały czas odpowiednie ciepło naszemu ciału, niezależnie od tego, gdzie będziemy przebywać, czy w pomieszczeniu, czy też na powietrzu. Na powietrzu będziemy odpowiednio chronieni, a w pomieszczeniu, gdy będzie nam za gorąco, zawsze możemy zdjąć jedną, czy też dwie warstwy odzieży by czuć się komfortowo.
I na koniec jeszcze o odpowiednim ubraniu wierzchnim na dwór. Chodzi głównie o czapkę. Przez wiele, wiele lat panowało przekonanie, że przez głowę ucieka najwięcej ciepła otóż, nie jest to prawdą. Ciepło ucieka przez całe ciało tak samo, proporcjonalnie do powierzchni. Jednakże, głowa jest dość wrażliwa na zimno. Gdy ona marznie, uczucie chłodu wydaje się znacznie intensywniejsze i wydaje nam się, że jest jeszcze zimniej niż w rzeczywistości. Poza tym przeziębienie głowy może nieść za sobą poważne konsekwencje.
Podsumowując. Ciepła herbata, ciepłe ubranie na cebulkę i odpowiednie nakrycie głowy i zima z niskimi temperaturami nie będzie nam straszna.
Lubisz czytać o zdrowiu, odżywaniu i prowadzeniu zdrowego trybu życia? Zajrzyj do pozostałych tekstów na BLOGU.
Rozliczenia transakcji kartą płatniczą i e-przelewem
przeprowadzane są za pośrednictwem Przelewy24.pl
Prawa autorskie zastrzeżone VOL-MAL © 2018. Kopiowanie zdjęć oraz innych materiałów bez zgody P.P.H.U. "VOL-MAL" S.C. surowo zabronione.