Jesteś tutaj:
Czy zastanawialiście się kiedyś ile korzyści dla naszego ciała i ducha niesie za sobą pływanie ? Jeśli nie, to po przeczytaniu tego artykułu nikt nie będzie miał co do tego żadnych wątpliwości : ) Basen i pływanie to połączenie przyjemnego z pożytecznym.
Daje nam radość i pozwala się odprężyć. Poprawia kondycję, rzeźbi sylwetkę oraz wzmacnia kręgosłup i mięśnie. A co najważniejsze, basen to najlepsza forma sportu dla każdego człowieka, pozwala na utrzymanie ciała w świetnej kondycji.
Pływanie to także dyscyplina sportu, która jest zalecana przez wielu lekarzy, osobom, które mają problemy z kręgosłupem, szczególnie przy korekcji wad postawy związanych z jego skrzywieniem. Pediatrzy i ortopedzi często zalecają regularne pływanie i gimnastykę w wodzie młodzieży, ponieważ szybko rosnące kości potrzebują wyjątkowego wsparcia ze strony mięśni.
Każdy, kto prowadzi siedzący tryb życia, np. ze względu na pracę, również powinien pamiętać o wzmacnianiu pleców. Nasz kręgosłup cierpi ze względu na osłabienie i wiotczenie mięśni.
Pływanie jest zbawienne także dla kobiet walczących z cellulitem, a wodny aerobik jest idealnym rozwiązaniem! Wpływa na pracę mięśni, poprawia krążenie i daje efekt masażu wodnego, który poprawia ukrwienie skóry i tkanki podskórnej. Oczywiście dla uzyskania efektów należy korzystać z basenu REGULARNIE : )
PROSTY PRZEPIS NA SUKCES
Chodząc na basen nie musimy intensywnie pływać, wystarczy, że będziemy korzystać z basenu regularnie. Chcesz rozpocząć przygodę z pływaniem? Mam dla Ciebie kilka rad, które pozwolą Ci ukończyć wysiłek zmęczonym ale pełnym energii do kolejnego treningu. Zatem .. przepłyń 4 długości basenu w spokojnym tempie, odpocznij 30 sekund. Powtórz całość 5-10 razy. Trenuj regularnie, przez pierwsze dwa tygodnie 2-3 razy w tygodniu. Jeśli przepłynięcie 4 długości basenu sprawia Ci kłopot, możesz się wspomóc deską do pływania. Życzę wytrwałości ! : )
BASEN W KAŻDYM WIEKU
Ćwiczenia w wodzie świetnie działają na serce i znakomicie poprawiają kondycję. Nawet codzienne treningi pływackie nie spowodują kontuzji stawów, czego nie można wykluczyć np. przy codziennym bieganiu po asfalcie. Mówi się, że pływanie odmładza … Ciśnienie krwi, poziom cholesterolu, sprawność serca i centralnego układu nerwowego pływaków są porównywalne do tych, jakimi mogą pochwalić się osoby dużo młodsze. Warto się przekonać !
PŁYWANIE TO JAK TRENING Z OBCIĄŻENIEM
Pływanie wymaga jednoczesnej pracy wielu mięśni, czego skutkiem jest spalanie kalorii w wysokim tempie. Każdy styl pływacki, wykonywany w umiarkowanym tempie, pozwala spalić ok. 500 kcal w godzinę, a energiczne pływanie to już 700 kcal na godzinę. Mięśnie naszego całego ciała podczas pływania muszą pokonywać taki trening z obciążeniem. Tułów, biodra, ramiona, barki, pośladki oraz uda zmęczone pokonywaniem oporu wody, przyspieszają tempo metabolizmu, nie tylko na czas treningu, ale i długo po nim.
JAKI STYL WYBRAĆ?
Chcesz zacząć przygodę z pływaniem, ale nie wiesz jaki styl jest dla Ciebie najlepszy ? Mam dla Ciebie kilka rad, dzięki którym ułatwisz sobie decyzję.
Styl klasyczny, zalecany jest szczególnie przy zwyrodnieniach stawów, aktywuje on pracę mięśni karku i grzbietu. Tzw. żabka na grzbiecie, to nieocenione ćwiczenia wspomagające leczenie lub łagodzenie zmian przeciążeniowych i zwyrodnieniowych kręgosłupa, stawów biodrowych i kolanowych, a także dyskopatii. Zaangażowane są przede wszystkim mięśnie brzucha i kończyn dolnych, odciążając kręgosłup. Poza tym …kraul spala najwięcej kalorii, styl grzbietowy wzmacnia plecy i barki oraz poprawia postawę, a klasyczny, zwany żabką, wzmacnia biodra i wewnętrzne strony ud. Decyzja, co wybierasz należy do Ciebie : )
WODNY RELAKS DLA PRZYSZŁEJ MAMY
Pływanie w ciąży jest szczególnie polecaną formą aktywności fizycznej. Ruch jest zbawienny dla kobiet w ciąży, zwiększa poziom wydolności fizycznej organizmu, pozwala spalić kalorie, poprawia samopoczucie, a przede wszystkim dotlenia. Pływanie angażuje do pracy niemal wszystkie mięśnie, a ryzyko jakiegokolwiek urazu zarówno dla przyszłej mamy jak i dla dziecka jest bardzo mało prawdopodobne. Istnieją oczywiście przeciwwskazania korzystania z basenu ze względów zdrowotnych, kobiety u których płód jest zagrożony, wszelkie infekcje, cukrzyca, choroby nerek czy nadciśnienie tętnicze, zabraniają korzystać z basenu.
Ruch sam w sobie wyzwala w organizmie zwiększone wytwarzanie endorfin, czyli hormonu szczęścia, a przecież to wspaniałe połączyć radość z gimnastyką : ) Kup sobie strój kąpielowy, który po ciąży już Ci się nie przyda, pozwól sobie na szaleństwo i wybierz różowe kwiaty, czy żółty odblaskowy kolor, skoro i tak przyciągasz uwagę brzuszkiem. Takie drobiazgi sprawią, że z większą radością zaczniesz wychodzić na basen. I na koniec .. pamiętaj ! w ciąży nie wolno Ci nurkować : )
BASEN DLA NIEMOWLAKA
Na basen ze swoją pociechą, możesz przyjść już w wieku sześciu tygodni, chodź można spotkać się z opinią, że lepiej jest poczekać, aż dziecko skończy trzy miesiące. Nabywa wtedy odporności na bodźce jakimi są obce dźwięki, światło czy kontakt z innymi maluchami, oraz mocniej trzyma główkę. Warto pójść z dzieckiem na basen po raz pierwszy kiedy jeszcze posiada instynkt tzw. życia płodowego, który sprawia, że dziecko na basenie odruchowo wstrzymuje oddech pod wodą. Instynkt ten zanika po ukończeniu szóstego miesiąca życia. Pamiętaj, żeby przed skorzystaniem z pływalni dla maluchów sprawdzić jej warunki, optymalna temperatura wody to 32-34 stopnie C, sprawdź także kwalifikacje nauczyciela, udaj się do pediatry po zaświadczenie, że niemowlę może uczestniczyć w zajęciach.
PRZECIWWSKAZANIA
Jedynymi przeciwwskazaniami korzystania z basenu są choroby układu oddechowego. Nie powinno się korzystać z basenu również w przypadku schorzeń skóry, uszu, gardła i nerek.
Rozliczenia transakcji kartą płatniczą i e-przelewem
przeprowadzane są za pośrednictwem Przelewy24.pl
Prawa autorskie zastrzeżone VOL-MAL © 2018. Kopiowanie zdjęć oraz innych materiałów bez zgody P.P.H.U. "VOL-MAL" S.C. surowo zabronione.