Jesteś tutaj:
Wielu z nas wsiada na rower po latach przerwy, a ostatnie doświadczenia z jazdą pochodzą dzieciństwa. Dzieję się tak z różnych powodów .. bo to już ten czas, żeby wybrać się na przejażdżkę z dzieckiem, bo wnuk czy wnuczka nas o to prosi. Jeszcze innym motywatorem jest chęć poprawy swojej kondycji, a może w końcu chcemy wrócić do czasów kiedy jazda na rowerze sprawiała nam tyle frajdy?
Bez znaczenia jaki mamy powód, najważniejsze jest, że WSIADAMY NA ROWER! 🙂
Za oknem robi się naprawdę gorąco, zatem najwyższa pora opuścić cztery ściany naszych mieszkań i dać się porwać wakacyjnemu szaleństwu! Rowerem możemy podjechać rano po zakupy na śniadanie do pobliskiego sklepu, udać się nad jezioro, lub po prostu na wycieczkę. Naszym jednośladem jesteśmy w stanie dojechać praktycznie wszędzie.
TY + ROWER i godzina wolnego czasu = 300 – 600 spalonych kalorii ! Czy może być przyjemniejszy sposób nautrzymanie idealnej figury?
Jazda na rowerze to taka forma sportu, która nie wymaga od Ciebie ogromnego wysiłku, super sprzętu, czy idealnie dobranego stroju. Nie musisz niczego dźwigać, nikomu udowadniać ile potrafisz, i z nikim się mierzyć. Takie przejażdżki dadzą Ci dużo zabawy, a kiedy poczujesz wiatr we włosach oraz słońce na policzkach to jestem przekonana, że nie skończy się na jednej eskapadzie 🙂 Dodatkowo gdy wrócisz do domu odczujesz wzmożone wydzielanie hormonów szczęścia – endorfin. Koniecznie spróbuj ! 🙂
Zanim RUSZYSZ PRZED SIEBIE, zrób ROZGRZEWKĘ
Zawsze, kiedy zamierzasz wsiąść na rower, poświęć kilka minut na ćwiczenia rozciągające. Skłony, przysiady, chwila biegu w miejscu skutecznie uchronią Cię przed kontuzjami typu naderwanie ścięgna czy zerwanie wiązadeł.
Pamiętaj o BEZPIECZEŃSTWIE podczas jazdy na rowerze.
Wybieraj trasy, gdzie są wyznaczone ścieżki rowerowe, a decydując się na przejażdżkę za miasto nie zapomnij o przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego, oświetleniu i oznakowaniu roweru. Warto zabezpieczyć się w odblaski-naklejki, jak również opaski, będziesz wtedy bardziej widoczna/y dla kierowców.
Co dodatkowo DAJE nam JAZDA NA ROWERZE?
– obniża poziom ”złego” cholesterolu i podwyższa ten „dobry”,
– poprawia funkcjonowanie układu oddechowego i układu krążenia,
– poprawia pracę serca,
– pozwala pracować biodrom i całemu tutłowiu,
– wyrabia mięśnie nóg, pośladków i brzucha,
– wspomaga przepływ krwi, a co za tym idzie, przeciwdziała jej zastojom , zmniejsza ryzyko pojawienia się żylaków (dotyczy to zwłaszcza osób, które większość czasu w ciągu dnia spędzają w pozycji siedzącej), a w konsekwencji zapobiega powstaniu stanów zapalnych i zakrzepów w łydkach,
– poprawia kondycję, samopoczucie, dzięki niej odreagujesz stres,
– zmniejsza ryzyko pojawienia się żylaków (dotyczy to zwłaszcza osób, które większość czasu w ciągu dnia spędzają w pozycji siedzącej).
Wsiadaj na ROWER! Bo chodzi o to, żeby być w drodze, niekoniecznie mając cel podróży. Poróżowanie rowerem to oderwanie się od tego, czym żyjemy na co dzień. Dzięki takim wycieczkom staniesz się bardziej odporna/y na zmęczenie, w dodatku jazda na rowerze daje nam możliwość obcowania z naturą, wyciszenia się i odprężenia.
Podczas uprawiania prawie każdego sportu, jesteśmy narażeni na KONTUZJE, mniejsze lub większe, ale zawsze należy o nich pamiętać. Te najczęściej spotykane podczas jazdy na ROWERZE to:
– ból kolan – spowodowany zbyt niskim ustawieniem siodełka, gdyż w takiej pozycji nasze kolana skierowane są na zewnątrz, co drażni i niszczy chrząstkę. Tak samo należy pamiętać o prawidłowym ustawieniu stopy na pedale- powyżej śródstopia, a poniżej palców.
– zapalenie ścięgna Achillesa – to zapalenie ścięgna nad piętą, wywołane nieprawidłową metodą pedałowania, zrezygnowaniem z rozgrzewki lub źle ustawionym siodełkiem.
– drętwienie i ból stopy – przyczyną może być nieprawidłowe obuwie lub znów źle ustawione siodełko.
– ból goleni – ból po lewej lub prawej stronie piszczeli, może być przyczyną zapalenia mięśni lub ścięgna. Wywołuje go nierówna praca mięśni z tyłu i przodu łydki.
Tak samo jak przy każdej aktywności fizycznej istnieją pewne przeciwwskazania do korzystania z jednośladów. Najważniejszym są poważne schorzenia układu krążenia oraz zaawansowana choroba stawów i kręgosłupa. Ostrożność także powinny zachować kobiety w zaawansowanej ciąży i osoby z wadą wzroku.
Rozliczenia transakcji kartą płatniczą i e-przelewem
przeprowadzane są za pośrednictwem Przelewy24.pl
Prawa autorskie zastrzeżone VOL-MAL © 2018. Kopiowanie zdjęć oraz innych materiałów bez zgody P.P.H.U. "VOL-MAL" S.C. surowo zabronione.