Jesteś tutaj:
Analizując stan zdrowia społeczeństwa w kontekście wydolności współczesnej medycyny, można z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, że tylko w połowie wszystkich chorób udaje się chorego wyleczyć całkowicie. Pomimo ogromnego postępu w nauce, w połowie chorób można jedynie pomóc i usprawnić funkcjonowanie chorego, względnie uśmierzyć jego dolegliwości.
W tej sytuacji napawa nadzieją fakt, że około jednej trzeciej wszystkich chorób jesteśmy w stanie zapobiec i nie dopuścić do ich powstania.
Aby być zdrowym, mieć dobre samopoczucie, siły i energię działania, wystarczy dostarczać organizmowi
* Środki budulcowe (białka)
* Środki energetyczne (węglowodany, tłuszcze)
* Witaminy
* Sole mineralne i pierwiastki śladowe
* Enzymy, aminokwasy …
Przy tym elementy składowe naszej diety winny być wprowadzone do organizmu w odpowiedniej ilości i właściwej jakości – aby następowało prawidłowe ich pobieranie i przyswajanie.
Właściwa dieta jest podstawą terapii w wielu przewlekłych schorzeniach, np. w cukrzycy, dnie moczanowej, hypercholesterolemii, nadciśnieniu tętniczym, w chorobie wrzodowej, w chorobach nerek w tak zwanych chorobach niedoborowych ( np. anemii ) i wielu, wielu innych. Dieta jest również ważna w profilaktyce. A wszak wiadomo, że taniej jest zapobiegać chorobom, niż leczyć.
Również w schorzeniach nowotworowych, które stały się plagą społeczeństw żyjących w czasach dużych osiągnięć cywilizacyjnych ( w uprzemysłowieniu i rozwoju chemizacji życia ) – dieta nabrała dużego znaczenia. Jest ona bowiem w około 50 % przypadku nowotworów czynnikiem współsprawczym. Wiadomo dziś z całą pewnością, że niektóre środki chemiczne dopuszczone w handlu do produkcji żywności (konserwanty, barwniki) mogą mieć działanie karcinogenne. Podobne działanie może też mieć przypadkowe zanieczyszczenie żywności środkami chwastobójczymi i owadobójczymi, bądź toksynami przemysłowymi (ścieki) , jak również wynikające z nadużywania sztucznego nawożenia gleby. Chorobom nowotworowym sprzyja ponadto – jak podają kompetentne źródła – częste spożywanie żywności wędzonej, nadużywanie alkoholu, żywności ubogiej w mikroelementy, witaminy i błonnik.
Szczególnej uwagi w profilaktyce chorób wymagają używki.
Przewlekłe nadużywanie alkoholu wiedzie do postępującej degradacji psychicznej, a w skutek toksycznego działania, do uszkodzenia wątroby i jej marskości. Doprowadza to do wyniszczenia ogólnego, zaniku odporności na infekcje, a bardzo często do rozwoju raka wątroby.
Palenie tytoniu (papierosy, fajki, cygara), zarówno czynne jak i bierne (przebywanie w środowisku palaczy) znacznie obciąża organizm. Filtr papierosowy tylko częściowo chroni palacza przed szkodliwością działania nikotyny i całego szeregu toksycznych substancji występujących w papierosach (aceton, naftyloamina, cyjanowodór, piren, uretan, amoniak i szereg innych. Palenie tytoniu to nie tylko kwestia przewlekłego niedotlenienia organizmu i niebezpieczeństwa wystąpienia obturacyjnego zapalenia oskrzeli, ale realna groźba raka płuc lub krtani.
Nadużywanie kofeiny, teiny (mocna kawa, herbata) i coca-coli eliminuje z organizmu magnez, wapń, żelazo – pierwiastki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania ustroju.
Aby uporządkować zalecenia i zreasumować wiedzę na temat prawidłowego żywienia, poniżej podajemy w punktach ” 20 przykazań „
1. Jeść tylko tyle, by nie być głodnym. Spożywać posiłki w spokoju, w miłej atmosferze.
2. Jadać regularnie (o tych samych godzinach) raczej częściej, ale w małych porcjach (4-5 razy dziennie).
3. Jeść posiłki lekkostrawne, niskokaloryczne, ubogotłuszczowe, z przewagą tłuszczów roślinnych (olej, oliwa), bogate w warzywa i owoce.
4. Ograniczyć w diecie produkty wysokokaloryczne, łatwoprzyswajalne (cukier – każdej postaci łącznie ze słodyczami, mąka pszenna) oraz tłuszcze pochodzenia zwierzęcego (smalec).
5. Wybierać produkty o wysokiej wartości biologicznej (np. kiełki pszenicy).
6. Unikać spożywania potraw pozbawionych witamin i substancji mineralnych (np. chrupki, prażynki, chipsy, batony-tak zwane puste kalorie i inne słodycze).
7. Często zastępować wieprzowinę innymi , chudymi gatunkami mięs (wołowina, królik, ryby, drób np. indyk – ale nie z ferm szybkiego tuczu).
8. Do przyprawiania potraw używać tylko świeżych lub suszonych ziół, cytryny, chrzanu, świeżej cebuli, czosnku.
9. Ograniczyć wydatnie spożycie wędzonych, konserwowanych i smażonych pokarmów.
10.Unikać żywności wysokoprzetworzonej, barwionej, sztucznie utwardzanej itp.
11.Unikać artykułów spożywczych zanieczyszczonych chemicznie (środki ochrony roślin, sztuczne nawozy ).
12.Preferować warzywa z rodziny kapustnych (kapusta biała – surowa, kiszona – włoska, modra, brokuły, kalafior, brukselka).
13.Wszystkie potrawy przyrządzać w najprostszy sposób. Gotować krótko, aby nie niszczyć ich wartości witaminowych. Unikać podgrzewania potraw. Gotowe jedzenie przechowywać tylko w lodówce.
14.Nie należy spożywać produktów nadpsutych , nawet lekko nadpleśniałych (zarodniki grzybów pleśniowych mogą być rozsiane w całym produkcie, a ich toksyny są wysoce szkodliwe).
15.Zasadniczą część posiłku powinny stanowić warzywa i owoce (surówki, sałatki owocowe, warzywne) i potrawy z pełnego ziarna.
16.Nie należy jeść deserów bezpośrednio po podstawowym posiłku.
17.Należy zadbać o to, aby pokarmy były różnorodne z dużą zawartością błonnika (ciemne pieczywo, warzywa, owoce, otręby).
18.Nie należy pić wody niewiadomego pochodzenia, z wiejskich studni, wody niefiltrowanej z kranu, nieprzegotowanej, sztucznie barwionej (napoje kolorowane). Wskazana jest woda ozonowana, przegotowana, mineralna niegazowana, herbata owocowa, herbata ziołowa, serwatka oraz świeże soki owocowo-warzywne. Dobowe zapotrzebowanie na płyny to 2,5 litra.
19.Nie należy popijać w trakcie jedzenia. Potrawy stałe należy dokładnie przeżuwać i mieszać ze śliną.
20.Żywność gotować w garnkach emaliowanych lub szklanych. Maksymalnie należy chronić organizm przed dostarczaniem metali ciężkich (ołów, rtęć).
W żywieniu należy preferować :
Pić codziennie 1,5 litra (6 szklanek) wody H2O – ciepłej, czystej, niegazowanej – poza innymi napojami !!!
UWAGA: powyższa treść jest własnością firmy VOL-MAL
#Czy#Walkę#z#chorobami#wygrywa#się#na#talerzu? #aminokwasy #białka #dieta #enzymy #składniki#odżywcze #medycyna#naturalna #warzywa #świeże#soki #tłuszcz #węglowodany #zdrowe#odżywianie #zdrowie
Rozliczenia transakcji kartą płatniczą i e-przelewem
przeprowadzane są za pośrednictwem Przelewy24.pl
Prawa autorskie zastrzeżone VOL-MAL © 2018. Kopiowanie zdjęć oraz innych materiałów bez zgody P.P.H.U. "VOL-MAL" S.C. surowo zabronione.