Jesteś tutaj:
Niezależnie od tego czym zajmujemy się w życiu, prywatnie lub zawodowo, musimy współżyć z innymi ludźmi i porządkować wzajemnie relacje między sobą. Szanować siebie, ale także innych. Dużo mówi się w takich sytuacjach o asertywności, wiele się pisze i słyszy na ten temat. Zatem cóż to takiego?
Jest grono osób, które uważają, że asertywność to sztuka mówienia „nie”. Oczywiście w pewnym sensie mają rację, aczkolwiek to bardzo uproszczone tłumaczenie, ponieważ w asertywności nie chodzi tylko odmawianie. Bardziej skłoniłabym się ku stwierdzeniu, że to styl podróżowania przez życie z dużą świadomością własnego kierunku, własnych potrzeb i oczekiwań. To szacunek do samego siebie, oraz praw innych do wyrażania swoich potrzeb. Jesteśmy tacy sami jak pozostali ludzie, ani gorsi, ani lepsi, zatem traktujmy się wzajemnie z szacunkiem. To umiejętność której można się nauczyć i ją rozwijać.
Asertywność to SAMOKONTROLA
Tutaj mowa o kontrolowaniu siebie, nie innych ludzi. Mając świadomość samokontroli, czujemy się bardziej pewni siebie, a dodatkowo oddziałuje to na otoczenie. Wiadome jest, że osoba, która sprawia wrażenie zorganizowanej, uśmiecha się i nawiązuje kontakt wzrokowy, ma większe szanse na osiągnięcie spodziewanego efektu. Zachowując się asertywnie sprawiamy wrażenie pewnych i zadowolonych z siebie.
Asertywność to UMIEJĘTNOŚĆ WYPOWIADANIA SIĘ
To nic innego jak przekazywanie komunikatów w sposób jasny, mówiąc wprost co mamy na myśli, „myślę, że…”, „moim zdaniem…” Oczywiście dodatkowo starając się wyczuć rozmówcę, nieraz zostawiając niektóre sprawy niedopowiedzianymi. To oznaka asertywności.
Asertywność to WZAJEMNY SZACUNEK
Tak jak już wcześniej wspomniałam, wzajemny szacunek to bardzo istotny aspekt. Wysłuchanie czyjegoś punktu widzenia jest tak samo ważne jak nasza własna wypowiedź. Należy słuchać drugiej osoby uważnie, nie rozpraszać jej, a już na pewno nie przerywać!
WŁASNA OPINIA
Nasza opinia jest bardzo ważna, ale nie jedyna słuszna. Słuchając należy zachowywać spokój, być zrelaksowanym, być może to sprawi, że staniemy się bardziej wiarygodni. Pamiętaj, komunikujemy się z innymi nie tylko za pomocą słów. Komunikacja werbalna czyli język ciała, jest równie istotnym elementem podczas rozmowy. A więc dodatkowo kontroluj swój ton głosu, natężenie, staraj się aby Twoja wypowiedź była mniej emocjonalna.
Asertywność pomaga OSIĄGNĄĆ POROZUMIENIE
Aby poradzić sobie z problemem asertywnie, należy skupić się rozmowie, słuchać bez emocji, kontrolując tym samym sytuację. Wyrażać także swoje zdanie i pragnienia. Zauważ, że jeśli chodzi o porozumienie, możemy wyróżnić dwa składniki: treść i zachowanie. Oczywiście najczęściej jest tak, że to zachowanie oddziałuje na nas najmocniej. A więc, kontroluj emocje ; )
Asertywność to nic innego jak oznaka pewności siebie, komfort psychiczny, samokontrola, oraz dbanie o własne potrzeby. To jasne przedstawianie swoich racji, oraz domaganie się respektowania swoich praw. To umiejętność spokojnego i bez skrępowania, mówienia o swoich zaletach i wadach. Przyjmowania komplementów jak i krytyki. Odmawiania czegoś komuś, ale również reagowania na trudne sprawy innych.
Osoba asertywna bierze odpowiedzialność za kształt swoich relacji z otoczeniem. Podchodzi do innych z szacunkiem, nie upiera się ślepo przy swoim, ale negocjuje i jest gotowa na ustępstwa, ale nie kosztem swoich spraw. Chociaż, nie zawsze będąc asertywnym otrzymuje wszystko to na czym nam zależy. Jednakże ostatecznie i tak mamy uczucie zadowolenia ze swojego zachowania.
Asertywność to BRANIE ODPOWIEDZIALNOŚCI ZA SIEBIE, a nie zrzucanie winy na innych za własne niepowodzenia, Tylko MY jesteśmy odpowiedzialni za swoje zachowanie
Rozliczenia transakcji kartą płatniczą i e-przelewem
przeprowadzane są za pośrednictwem Przelewy24.pl
Prawa autorskie zastrzeżone VOL-MAL © 2018. Kopiowanie zdjęć oraz innych materiałów bez zgody P.P.H.U. "VOL-MAL" S.C. surowo zabronione.