vol-mal.com.pl +48 502 167 202 +48 34 361 00 42

Jesteś tutaj:

>

A Ty jak często myjesz zęby?

Nie od dziś wiadomo, że każdy z nas chciałby mieć piękny, śnieżnobiały uśmiech i jak najmniej styczności z dentystą. Bo lśniąco biały uśmiech to ozdoba każdej twarzy.

zdrowe zębyZatem, powiedz szczerze ile minut myjesz zęby? Czy zastanawiasz się nad metodami szczotkowania? Większość osób nawet przez chwilę o tym nie pomyśli, a sama czynność trwa najczęściej do 60 sekund. Myjąc zęby wykonujemy wiele dodatkowych czynności, a to chodzimy po mieszkaniu, czytamy gazetę, zaparzamy kawę. To sprawia, że spada skuteczność szczotkowania zębów, a ta jest ważna aby utrzymać prawidłową higienę w obrębie jamy ustnej.

Dodatkowo regularne mycie zębów pozwala ograniczyć powstawanie próchnicy, chorób przyzębia, usuwa miękki nalot, płytkę bakteryjną oraz eliminuje nieświeży oddech . Pamiętaj także o tym, że nie mniej ważną czynnością jest oczyszczanie języka!

Więc jak czyścić zęby, aby uniknąć chorób zębów i dziąseł?

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na szczotkowanie zębów co najmniej 2 minuty po każdym posiłku. Jako alternatywę możemy stosować płyny do higieny jamy ustnej oraz nitkę dentystyczną. A szczotkowanie możesz ograniczyć do poranków i wieczorów, za to bardziej dokładnie. Polecam szczoteczkę do przestrzeni między zębnych. Ale uważaj, bo nadmiernie uciskanie szczoteczki podczas czyszczenia zębów i standardowe „szorowanie” , może przynieść więcej strat niż pożytku.

Ponadto szczoteczkę należy wymieniać co 3 miesiące. Czas szybko biegnie i czasami nawet nie zdajemy sobie sprawy, że już pora na nową. Bakterie na starej szczoteczce zostają w jamie ustnej oraz nie likwidują nalotu z języka.

Najlepiej używać szczoteczki o średniej twardości. Ale aby uniknąć podrażnień, wybierz taką z miękkim włosiem. Wiele osób używa szczoteczek elektrycznych, , co jest dobrym wyborem, ponieważ mają niewielkie główki, które ułatwiają dotarcie do zakamarków jamy ustnej. Dodatkowo są dobrym rozwiązaniem dla osób, które mają ograniczoną sprawność manualną.

mycie zębówJeżeli chodzi o wybór pasty do zębów to mamy mnóstwo możliwości. Przede wszystkim należy porozmawiać ze swoim dentystą, on zna nasze zęby najlepiej i wie jakiej pasty powinniśmy używać.
Tutaj mam dobrą wiadomość dla fanów gum do żucia. Fakt, że nie zastąpi nam ona szczotkowania zębów, ale może wspomóc działanie pasty! Najlepiej żuć te bez cukru z zawartością ksylitolu, który chroni zęby przed niebezpiecznymi kwasami i działa antybakteryjnie.

Dobór metody szczotkowania zębów, który jest niezmiernie ważny, uzależniony jest od wieku i stanu uzębienia  Częstotliwość wykonywania zabiegu, dobór szczoteczki oraz pasty do zębów mają duży wpływ na skuteczność czyszczenia jamy ustnej i zębów. Dodatkowo ponad 75% ludzi skarży się na krwawienie po szczotkowaniu, to znak, że należy zmienić metodę szczotkowania.
Jaką wybrać? Jest to sprawa zupełnie indywidualna, ale przedstawię Ci  kilka z nich, być może staną się pomocne.

-metoda obrotowo-wymiatająca:  jest to metoda „dziąsło-zęby”. Szczoteczka ustawiona jest pod kątem 45˚ – w ten sposób przyszyjkowe części zębów są pomijane. Stosując tę metodę osoba wywijająca szczoteczką wykonuje ruchy obrotowo-wymiatające – główka szczoteczki przesuwana jest po dziąsłach i koronach zębów. Niestety, sposób ten nie należy do skutecznych, niemniej jednak jest małoinwazyjny w przypadku chorób przyzębia
– metoda Bass – skutecznie usuwa płytkę bakteryjną z kieszonek dziąsłowych. Wystarczy ustawić włosie szczoteczki (wyłącznie miękkiej) pod kątem 45˚ w okolice szyjek zębów – muszą być one skierowane do wierzchołków korzeni zębów. Polega ona na wykonywaniu niewielkich poziomych ruchów drgająco-wibrujących – w ten właśnie sposób końce włosia szczoteczki wnikają do kieszonki dziąsłowej i skutecznie oczyszczą okolice przydziąsłową. Wykonuje się ok. 5 powtórzeń – każde składające się z mniej więcej 30 ruchów. Uwaga! W tym przypadku nie wolno szorować zębów, bowiem może to spowodować uszkodzenie szkliwa i obnażenie korzeni.
– metoda Stillmann: Szczoteczkę układa się poziomo pod kątem 45˚ skierowaną włosiem do wierzchołka korzenia aczkolwiek należy mieć na uwadze, że włosie musi częściowo znajdować się na dziąśle, a częściowo na koronie zęba. Przyciśniętą do dziąsła szczoteczkę „wywija się” w kierunku powierzchni żujących z jednoczesnym ruchem poprzecznie-wibrującym o niewielkich drganiach.
– metoda Charters:   szczoteczka ułożona jest poziomo pod kątem 45˚ lecz w tym wypadku w kierunku płaszczyzny zgryzowej (włosie szczoteczki winno znajdować się częściowo na dziąśle i częściowo na koronie zęba i być skierowane do powierzchni żującej/brzegu siecznego). Szczoteczką wykonujemy ruchy obrotowe przy jednoczesnym i równomiernym ucisku na dziąsła. Metoda ta nie jest łatwa do opanowania, a wykonywana w sposób niewłaściwy może spowodować szkodliwe działanie na dziąsła. Polecana jest szczególnie pacjentom z chorobami przyzębia (ze stwierdzoną recesją dziąseł i/lub utratą ich konturu).
– metoda okrężna: Technika ze względu na swoją łatwość zalecana jest dzieciom oraz osobom upośledzonym, polegająca na ułożeniu szczoteczki pod kątem prostym do dziąsła i wykonywaniu okrężnych ruchów obrotowych. Dzięki tej metodzie zostaje usunięta płytka nazębna z powierzchni gładkich, niemniej płytka zalegająca na powierzchniach stycznych nie zostaje usunięta.
– metoda pionowa: Polega na ułożeniu włosia szczoteczki pionowo do powierzchni językowych zębów przednich (wzdłuż ich osi) po czym „wymiatamy” zalegające resztki pokarmowe.
-metoda pozioma: Polega na ułożeniu włosia szczoteczki wzdłuż długiej osi zębów (powierzchnie żujące zębów bocznych). Szczotkowanie polega na wykonywaniu ruchów „tył-przód”. Dozwolone jest również wykonywanie delikatnych ruchów obrotowych.

Dbaj również o zęby Twojego malca!

szczotkowanieKiedy pojawią się pierwsze ząbki, już wtedy zacznij używać specjalnej szczoteczki dla niemowląt. Ciekawym rozwiązaniem są te nakładane na palec. Gdy zaczną pojawiać się kolejne mleczaki, zastąp ją zwykłą. Z pewnością pierwsze próby nie będą łatwe, ale dobrze jest już od małego wyrobić u dziecka nawyk czyszczenia zębów. Uzbrój się w cierpliwość, kup kolorową szczoteczkę i pastę, która dobrze smakuje, np. coca colową ; ) Myjcie zęby razem przed lustrem, żeby dokładnie widziało co należy robić, będzie mogło Cię naśladować.

Dobre samopoczucie zaczyna się od zdrowego uśmiechu!

Menu

Importer i dystrybutor - sprzedaż hurtowa/detaliczna,
stacjonarna i wysyłkowa

Generalny Przedstawiciel ESSIAC®
From Canada International Inc. w Polsce
"VOL-MAL" s.c.
Centrum Medycyny Naturalnej
42-200 Częstochowa ul. Piotrkowska 29,
godziny pracy: pon. - pt. 9:00 - 18:00

tel

+48 34 361 00 42

kom.

+48 502 167 202

Rozliczenia transakcji kartą płatniczą i e-przelewem
przeprowadzane są za pośrednictwem Przelewy24.pl

Prawa autorskie zastrzeżone VOL-MAL © 2018. Kopiowanie zdjęć oraz innych materiałów bez zgody P.P.H.U. "VOL-MAL" S.C. surowo zabronione.

Scroll Up