vol-mal.com.pl +48 502 167 202 +48 34 361 00 42

Jesteś tutaj:

>

Cukier w Twoich ulubionych napojach i nie tylko

Z każdej strony, wszyscy ciągle mówią o tym, jak wiele cukrów  i słodzików różnego autoramentu znajduje się w żywności i we wszelkiego rodzaju napojach, nawet w tych określanych mianem „naturalnych soków”. Naukowcy już wielokrotnie twierdzili i nadal twierdzą, że spożywamy nadmierne ilości węglowodanów. Wypijamy hektolitry różnych słodkich, smakowych, gazowanych i niegazowanych napojów. Zła dieta, bogata  (w  znacznym nadmiarze) w cukry, w bardzo dużej mierze przyczynia się do nadwagi, coraz częściej do otyłości, a co za tym idzie, znacznie poważniejszych problemów zdrowotnych – klasyfikowanych jako choroby cywilizacyjne.

Mnie osobiście, zawsze się wydawało (ugruntowany stereotyp), że problem nadwagi pochodzi przede wszystkim od jadania tłustych hamburgerów, kebabów itp., a także od jedzenia słodyczy bez właściwego umiarkowania. Oczywiście, faktem jest, że mojego myślenia nie można uznać za błędne w 100%, aczkolwiek z pewnością nie było ono oparte na współczesnej wiedzy naukowej.

napoje gazowaneJeżeli zależy Tobie na zdrowym odżywianiu, to przed zakupem jakiegokolwiek (często używanego) produktu czy też napoju, warto abyś przeczytał zamieszczoną na produkcie etykietę. Szczególną uwagę należy zwrócić na zawarte w produkcie substancje słodzące takie jak: aspartam, syrop fruktozowo-glukozowy, sorbit, mannitol oraz cukier. Już wyjaśniam dlaczego. Sorbit, mannitol, a szczególnie aspartam stosowane są na masową skalę w produktach spożywczych, zwłaszcza napojach. Te napoje, które są niskokaloryczne, kupujemy chętniej, gdyż oznaczone są mianem „light” (czyli wiemy coś o cukrach). Aspartam to sztuczny środek słodzący, który jest niemal 200 razy bardziej słodki od cukru, a jego kaloryczność jest niemal zerowa . Na produktach spożywczych oznaczony jest kodem E951. Robiąc zakupy przeznacz chwilę, zapoznaj się z etykietą i świadomie podejmij decyzję o zakupie danego produktu.

Następnym w kolejce jest syrop fruktozowo-glokozowy.  Możemy go spotkać praktycznie we wszystkich słodzonych napojach. Staramy się unikać produktów z cukrem, bo nie są zdrowe, ale zastępujemy je za to, tymi dosładzanymi syropem glukozowo-fruktozowym, a przecież to nadprogramowe puste kalorie, cukier w czystej postaci. Nieświadomie dostarczamy sobie dodatkową dawkę czystego cukru. Nawet czytając etykiety produktów, większość szuka w składzie tylko samej glukozy, sacharozy czy po prostu cukru.
Więc najgorsze w tym wszystkim jest to, że skoro syrop nie zwraca naszej uwagi na etykiecie, to nie zdajemy sobie sprawy, że jemy lub pijemy dużą dawkę cukru prostego. Podajemy ją również dzieciom, bo syrop jest również w napojach dla dzieci.

Jeżeli komukolwiek mogłoby to chociaż odrobinę pomóc, uważam, iż warto przeznaczyć kilka sekund w sklepie, przy odpowiedniej półce i chociaż rzucić okiem na skład, nawet najmniejszej buteleczki, naszego ulubionego napoju. Z pewnością dla wielu osób to, co zobaczą będzie ogromnym szokiem, bo mimo iż wszyscy wiemy, że te wszystkie kolorowe napoje do najzdrowszych nie należą, czujemy ich słodki smak, to nie zdajemy sobie tak naprawdę sprawy z tego jak bardzo zaniżamy w swojej głowie te ilości. Nasza głowa i umysł są w stanie pojąć znacznie więcej niż nam się wydaje, jednak kiedy nie chcemy pewnych rzeczy zmieniać, przestajemy nazbyt wnikliwie i dokładnie analizować pewne kwestie, co wiąże się z takimi a nie innymi konsekwencjami.

Niejednokrotnie spotkałam się z taką oto wypowiedzią: „wstydzą się oglądać etykiety w sklepach, mam wrażenie, że wszyscy od razu dziwnie się na mnie patrzą, analizują moją figurę, wagę i nie czuję się z tym zbyt dobrze”.

Jeśli czytanie etykiet w sklepie jest dla Ciebie problem to jest  inne rozwiązanie. Nie zapominajmy w jakich czasach żyjemy. Wszystkie potrzebne nam informacje można znaleźć, bez żadnego wysiłku, w Internecie. Wystarczy tylko wpisać odpowiednie hasełko w wyszukiwarkę i od razu wyskoczą nam wszystkie potrzebne informacje.

Nikt nie oczekuje, że od razu w różnych napojach, jogurtach, serkach, wędlinach, w konserwach rybnych, tabletkach musujących, gumie do żucia itd. nie znajdziemy ani grama cukru, fruktozy, aspartamu … , jednak świadomość tego, jak wiele ich znajduje się w codziennie spożywanych produktach stałych i płynach może pomóc nam w ich ograniczeniu, wpłynąć na zmiany w diecie, a co za tym idzie, może nawet w postawieniu pierwszego kroku na wspaniałej drodze do zrzucenia zbędnych kilogramów jak i nie dopuszczenia do powstania problemów zdrowotnych.

Wybierajmy napoje w sposób rozsądny, przemyślany i sprawdzając wcześniej  ich  etykietę.  To jest właśnie droga do pełnego sukcesu w tej dziedzinie. Nie zapominajmy, że najzdrowszą dla naszego organizmu jest woda, domowe koktajle owocowe, domowe naturalne soki, kompoty.

 

Menu

Importer i dystrybutor - sprzedaż hurtowa/detaliczna,
stacjonarna i wysyłkowa

Generalny Przedstawiciel ESSIAC®
From Canada International Inc. w Polsce
"VOL-MAL" s.c.
Centrum Medycyny Naturalnej
42-200 Częstochowa ul. Piotrkowska 29,
godziny pracy: pon. - pt. 9:00 - 18:00

tel

+48 34 361 00 42

kom.

+48 502 167 202

Rozliczenia transakcji kartą płatniczą i e-przelewem
przeprowadzane są za pośrednictwem Dotpay.pl

Prawa autorskie zastrzeżone VOL-MAL © 2018. Kopiowanie zdjęć oraz innych materiałów bez zgody P.P.H.U. "VOL-MAL" S.C. surowo zabronione.

Scroll Up