vol-mal.com.pl +48 502 167 202 +48 34 361 00 42

Jesteś tutaj:

>

Jak radzić sobie z czkawką?

Czkawka to częste, rytmiczne skurcze przepony, czyli mięśnia umożliwiającego swobodne oddychanie. Charakterystyczny odgłos czkania pojawia się podczas wdechu, gdy w trakcie gwałtownego skurczu przepony równie szybko zamyka się nagłośnia, czyli złożona z chrząstek i błon struktura w krtani. Najczęściej wywołuje ją jedzenie w pośpiechu, podrażnienie gardła, alkohol, stres, jedzenie bez popijania.

Poniżej mam dla Was kilka domowych sposobów na pozbycie się czkawki:

1)      Wstrzymaj oddech na kilkanaście sekund, po czym wypuść powietrze i weź kilka głębokich oddechów. Powoduje to zwiększenie dwutlenku węgla we krwi hamując występowanie czkawki,

2)      Wypij szklankę zimnej wody, podobny efekt może przynieść płukanie gardła,

3)      Zjedz łyżkę cukru z kilkoma kroplami Amolu,

4)      Czkawka może występować na tle nerwowym więc usiądź lub połóż się i spróbuj się zrelaksować. Oddychaj spokojnie i powoli,

5)      Wyciśnij na łyżkę stołową sok z cytryny i wypij,

6)      Wydychaj powietrze do papierowej torebki, po czym wdychaj je z powrotem do płuc,

7)      Sposobem na pozbycie się czkawki może być również odwrócenie uwagi od problemu. Poproś więc kogoś, aby Cie przestraszył, jeśli wiesz, że może mu się to udać;-)

8)      Zrób sobie masaż przepony.

Sposobów na czkawkę jest wiele, jeśli jednak trwa ona długo i zbyt często się powtarza, warto skonsultować się z lekarzem, ponieważ długotrwała czkawka może być wywołana przyjmowanymi lekami , chorobą jelit lub płuc.

A co z niemowlęciem?

Metod tych nie stosujmy u niemowląt, które często miewają napady czkawki, co jest skutkiem połykania dużych ilości powietrza podczas karmienia piersią lub z butelki. Czkawka u niemowląt przemija na ogół bez konieczności naszej interwencji. Ewentualnie możemy spróbować  lekkiego dmuchnięcia w twarz malucha, co spowoduje chwilowe zakłócenie oddychania, wywoła szybki wdech i może przyczynić się do ustąpienia dolegliwości.
Przyczyną czkawki u niemowląt jest nagła zmiana temperatury otoczenia. Jeśli kąpiesz niemowlę zadbaj o to, aby nie było długo wystawione na zbyt duże różnice temperatur pomiędzy ciepłą wodą i otoczeniem. Czkawkę często poprzedza tzw. ulewanie pokarmu, co ma związek z obecnością powietrza w przewodzie pokarmowym.

 

Menu

Importer i dystrybutor - sprzedaż hurtowa/detaliczna,
stacjonarna i wysyłkowa

Generalny Przedstawiciel ESSIAC®
From Canada International Inc. w Polsce
"VOL-MAL" s.c.
Centrum Medycyny Naturalnej
42-200 Częstochowa ul. Piotrkowska 29,
godziny pracy: pon. - pt. 9:00 - 18:00

tel

+48 34 361 00 42

kom.

+48 502 167 202

Rozliczenia transakcji kartą płatniczą i e-przelewem
przeprowadzane są za pośrednictwem Dotpay.pl

Prawa autorskie zastrzeżone VOL-MAL © 2018. Kopiowanie zdjęć oraz innych materiałów bez zgody P.P.H.U. "VOL-MAL" S.C. surowo zabronione.

Scroll Up