vol-mal.com.pl +48 502 167 202 +48 34 361 00 42

Jesteś tutaj:

>

Warto czytać książki

Do niedawna książki stanowiły niezastąpione źródło wiedzy, były największą skarbnicą tego co dzieje się na świecie. Niestety aktualnie mówiąc „czytajcie książki, naprawdę warto!” słychać odzew społeczeństwa „po co mamy to robić?”

czytanie książekWedług badań około 60% Polaków w ogóle nie czyta książek. A statystyki nie zapowiadają poprawy. Pojawiają się inne źródła wiedzy, które coraz częściej zastępują książki. Są łatwiej dostępne, tańsze, ale niestety także wiedza w nich zawarta jest płytsza.

Takie dane osobiście mnie przerażają, ponieważ uważam, że czytanie książek daje nam więcej niż sądzimy. Nie czytam ich mnóstwo, ale sięgam po nie regularnie. Nie chodzi o to, żeby były to książki o tematyce typowo naukowej. Niech to będzie coś co sprawia przyjemność i nieraz przeniesie w świat fantazji, pięknych widoków, romantycznych uniesień, dodatkowych wrażeń i emocji. Ja najczęściej wybieram książki kryminalne oraz te z wątkiem miłosnym – taka moja słabość 🙂

Książki wytwarzają w nas uczucia i wyobraźnię. Czytając to Ty i tylko Ty, za pomocą wyobraźni tworzysz świat i ludzi, którzy się w nim znajdują. Sami obsadzamy role, kierujemy akcją, każdy szczegół jest taki jak zechcemy. Dobra książka porusza i ożywia nasz umysł.

Mówi się, że osoby, które czytają są mądrzejsze. Akurat co do tego stwierdzenia nie mam żadnych wątpliwości. Czytając doskonalimy pamięć, poprawiamy myślenie, poszerzamy zasób słownictwa. Książki podnoszą poziom wiedzy o świecie, dlatego nie bez powodu mówi się o ludziach mądrych, że są oczytani. Uczą szacunku do świata innego niż ten, który znamy. Regularne czytanie zwiększa zdolność koncentracji, łatwość kojarzenia faktów oraz ich analizowania. Stajemy się inteligentniejsi i efektywniejsi.

Kolejną rzeczą jest wzbogacanie swojego słownictwa. Czytając poznajemy nowe słowa, czasami takie o których istnieniu nie mieliśmy wcześniej pojęcia. Uczucia i myśli docierają do naszej świadomości właśnie za pomocą słów, nie ma takiego  odpowiednika w symbolach wizualnych. Możemy wyrażać wydarzenia zewnętrzne jak i przeżycia wewnętrzne.  Dzięki bogatemu słownictwu, nie mamy problemu w wypowiadaniem się nie tylko w gronie znajomych, ale także na oficjalnych wystąpieniach. Wyrażamy się logicznie i w przyjemny dla ucha sposób.

Czytając, automatycznie zapamiętujemy sposób zapisu słów i zwrotów. Osoby, które regularnie czytają, nie mają problemów z ortografią, ponieważ mózg jest opatrzony z poprawnym zapisem.
Niestety w dobie Internetu coraz częściej mamy problemy z zasadami pisowni. Programy komputerowe poprawiają nasze błędy ortograficzne i stylistyczne.  Przestajemy zwracać uwagę na poprawne pisanie z wygody. Kto zatem będzie uczył nasze dzieci poprawnej pisowni, skoro sami ograniczamy się do korygowania siebie przez maszyny.

książka bibliotekaWiele osób twierdzi, że czytanie zmniejsza stres, ponieważ pozwala zamknąć się w świecie opisywanej historii, nie myśląc o problemach dnia codziennego.  Wkraczamy w świat stworzony specjalnie dla nas w którym nasze osobiste rozterki nie istnieją.

Warto także wspomnieć o tym, że aby czytać nie trzeba wydawać dużo pieniędzy. Wystarczy zapisać się do biblioteki, wtedy mamy nieograniczone możliwości w wyborze czegoś dla siebie.

Książka, a kontakt z dzieckiem. Czytanie, to najlepsze, co możemy dać swojemu dziecku, już od pierwszych dni po urodzeniu. Nie tylko je uspokaja i wycisza, ale daje poczucie, że w danej chwili należymy tylko do nich, dodatkowo sami jako rodzice czujemy się bardziej spełnieni w swoich rolach. Czytanie dzieciom, działa zatem pozytywnie na obie strony.

Zrozumienie własnych emocji jest łatwe, ale czy emocje innych ludzi są dla nas tak samo czytelne? W literaturze mamy możliwość spojrzenia na tą samą sprawę oczami innych osób. Dzięki książce, ludzie młodzi zaczynają rozumieć punkt widzenia starszych, kobiety poznają świat oczami mężczyzn i odwrotnie, rodzice uczą się postrzegania świata oczami dzieci. Czytając otwieramy się na myśli, potrzeby i doznania innych ludzi. W realnym świecie trudno coś takiego nam dostrzec.

Gdyby się dobrze zastanowić, zapewne znalazłoby się więcej powodów dla których warto czytać książki. Bynajmniej każdy jest dobry jeśli skłoni Cię do tego, by sięgnąć po książkę.
Może znasz jakiś którym chcesz się z podzielić?

Menu

Importer i dystrybutor - sprzedaż hurtowa/detaliczna,
stacjonarna i wysyłkowa

Generalny Przedstawiciel ESSIAC®
From Canada International Inc. w Polsce
"VOL-MAL" s.c.
Centrum Medycyny Naturalnej
42-200 Częstochowa ul. Piotrkowska 29,
godziny pracy: pon. - pt. 9:00 - 18:00

tel

+48 34 361 00 42

kom.

+48 502 167 202

Rozliczenia transakcji kartą płatniczą i e-przelewem
przeprowadzane są za pośrednictwem Dotpay.pl

Prawa autorskie zastrzeżone VOL-MAL © 2018. Kopiowanie zdjęć oraz innych materiałów bez zgody P.P.H.U. "VOL-MAL" S.C. surowo zabronione.

Scroll Up